SOCAR Midstream Operations Şirkətinin mütəxəsisləri TAP Layihəsi üzrə Yunanıstana səfər etmişlər
SOCAR Midstream Operations Şirkətinin mütəxəsisləri 25.11.2017-01.12.2017-ci il tarixlərində TAP Layihəsi üzrə aparılan tikinti işləri ilə ümumi tanışlıq məqsədi ilə həmin layihənin Yunanıstan hissəsində yerləşən Kompressor Stansiyasında GCS00, Qaz Ölçmə Qovşağında, Əsas Boru Kəmərindən ayrılan Komotini və Desfa qollarında, Boru kəmərinin İlkin və Tamamlanma mərhələlərində, Yerüstü Mexaniki Birləşmələrində aparılan tikinti-quraşdırma, Hidrotest, Mexaniki Tamamlanma və İstismara hazırlıq işləri ilə əlaqədar olaraq Yunanıstana səfər etmişlər. İlkin olaraq, SMO nümayəndələri Kipoi-də yerləşən GCS00 saylı Kompressor sahəsinə baş çəkmiş və müəyyən edilmişdir ki, sahənin tikintisi üzrə yüksək inkişaf göstəricisi əldə olunmuşdur. Nəzərdə tutulmuş bütün Kompressor qurğuları sahəyə gətirilərək yerində quraşdırılmışdır. Görüş ərzində SMO nümayəndələri tərəfindən qaldırılan bütün suallar TAP və Podratçıları tərəfindən ətraflı cavablandırılmışdır. TAP nümayəndələri bildirdilər ki, Kompressor stansiyasının tikinti cədvəlində heç bir gecikmə yoxdur və Stansiya 20 noyabr 2018-ci il tarixində mexaniki olaraq tamamlanacaqdır.
Növbəti günlərdə, SMO nümayəndələri boru kəməri marşurutunun açılması, boru kəmərinin marşurutu üzrə boruların düzülməsi, xəndəyin qazılması, əsas və boru hissələri üzrə aparılan qaynaq işləri, boru kəməri marşurutu üzrə torpağın bərkidilməsi, izolyasiya işləri, horizontal istiqamətli qazma işləri, yerüstü mexaniki birləşmələrin, boru kəmərinin xəndəyə endirilməsi və basdırılması, yüksək mailli ərazilərdə aparılan boru kəməri tikinti sahələrinə səfər etmiş və tikinti quraşdırma işləri ilə tanış olmuşdur. Səfər ərzində tikinti sahələrində meydana gələn bütün suallar TAP və podratçıları tərəfindən uğurla cavablandırılmışdır və sahələr üzrə yüksək SƏTƏM göstəriciləri müşahidə edilmişdir. Əlavə olaraq, TAP-ın Yunanıstan üzrə layihə idarəetmə nümayəndələri TAP-ın Seloniki şəhərində yerləşən ofisində SOCAR Midstream Operations nümayəndələri ilə birlikdə bütün tikinti sahələri üzrə səfər çərçivəsində müşahidə edilmiş məsələlər müzakirə edilmiş və SMO tərəfindən müvafiq məsləhətlər verilmişdir.

Since 25.11.2017 to 01.12.2017 SOCAR Midstream Operations SMO technical team visited TAP Greece construction sites: Compressor Station GCS00, Meter Station, main pipeline construction sites, Komotini and Desfa offtakes in order to get familiar with activities, such as Front end and Back end, construction of above ground installations, Hydro test, Mechanical Completion and Commissioning works. The first visit was to GCS00 where the team evidenced significant progress on construction process. All compressors have been delivered to station in scheduled time and installed in place. TAP project team and contractors responded to all questions raised by SMO technical team in professional manner. It was stated that there was no delay on Compressor Station construction activities and that would be mechanically completed by 20th of 2018.
The next days SMO technical team got familiar with stripping of ground, line pipe stringing, trenching, main line pipe and joints welding, reinstatement works, field joint coating, HDD Horizontal Directional Drilling, pipeline lowering and backfilling, steep slopes construction activities along pipeline construction sites. All questions appeared during the visit were covered successfully by TAP project team and contractors. SMO technical team observed good level of HSE standards had been implemented along construction sites. At the end of visit there was a closing meeting between SMO technical team and TAP Greece project management in TAP Thessaloniki office. During the meeting the main discussions were around TAP Greece site visit observations and suggestions made by SMO technical team.