19 sentyabr 2017-ci il tarixində TAP layihəsi üzrə baş tutmuş Direktorlar Şurası və Boru Kəməri tikinti ərazisinə səfər
Back to news
19 sentyabr 2017-ci il tarixində TAP AG Şirkətinin Yunanıstanın Sessaloniki şəhərində Direktorlar Şurası baş tutmuş və bu görüşdə SOCAR nümayəndələri 20% səhmə malik Azərbaycan Şirkəti olan AzTAP GmbH-nin ( SOCAR Midstream Operations MMC tərəfindən idarə və istismar olunan) adından iştirak etmişlər. 20 Sentyabr tarixində TAP Direktorlar Şurasının görüşündən sonra Səhmdar nümayəndələri TAP-ın tikinti ərazisinə daxil olan Yunanıstanın Qərbi Makedoniyaya bölgəsinə səfər etmişlər.
Səfər zamanı Pella bölgəsində Boru Kəmərinin Marşrutuna, Avtomatlaşdırılmış Qaynaq İşlərinə və Boru Kəmərinin Xəndəyə Endirilməsi işlərinə baxış keçirilmişdir. Əlavə olaraq Mədəni İrs Tapıntısı Sahəsinə səfər həyata keçirildi. Yunanıstanda Mədəni İrs Tapıntı İşləri Mədəniyyət Nazirliyinin (Ephorates) xüsusi xidməti tərəfindən 500-dən çox arxeoloq ilə birlikdə aparılır. TAP Layihəsinin Yunanıstan üzrə inkişafı 52.8% və ümumilikdə isə 57% təşkil edir.

On 19th September 2017 TAP AG have conducted Board of Directors Meeting in Thessaloniki (Greece) and SOCAR representatives participated at this meeting on behalf of 20% shareholding Azerbaijani company AzTAP GmbH (operated and managed by SOCAR Midstream Operations LLC). On 20th of September, after the TAP Board of Directors meeting several Shareholders’ representatives have participated at TAP construction site visit in Western Macedonia, Greece. The visit covered the section of the pipeline in the region of Pella and included a review of Right of Way, Automatic Welding and Lower-in operations.
In addition, a visit to a Cultural Heritage Site has been conducted. Cultural Heritage works in Greece are being done together with more than 500 archeologists from specific Dependent Regional Services of Ministry of Culture (Ephorates). Current Progress of construction of TAP in Greece is 52.8%, overall progress of TAP is almost reached 57%.